Głosujcie na najlepsze praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego w Polsce!To nasz projekt w finale konkursu Natura2000AWARD
Jak głosować?
- Wejdźcie na tę stronę Komisji Europejskiej (LINK), gdzie możecie przeczytać o projekcie dotyczącym bocianów czarnych.
- Kliknijcie duży żółty przycisk: Vote for this finalist!
- W nowym oknie, który się pojawi wpiszcie swój adres email.
- Odchaczcie dwa kwadraciki, że zapoznaliście się z polityką dot. prywatności i że rozumiecie, że każda osoba może oddać tylko jeden głos.
- Kliknijcie, że nie jesteście robotami, naciśnijcie przycisk Submit my vote i VOILA!!! Oddaliście głos na najlepsze praktyki w ochronie i zarządzaniu populacją bociana czarnego w Polsce.
- Ale to nie wszystko. Wejdźcie na swojego maila, którego podaliście w punkcie 3, otwórzcie maila o tytule “Validation Email”, którego właśnie otrzymaliście i kliknijcie link, który został Wam przesłany, aby potwierdzić Wasz oddany głos.
- Nie zapomnijcie udostępnić tej informacji dalej, aby to właśnie nasz projekt wygrał w tym plebiscycie.
SGGW LZD w Rogowie wraz z Komitetem Ochrony Orłów, przy wsparciu Polskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrożyliśmy w latach 2017-2023 imponującą serię działań, mających na celu poprawę ochrony bociana czarnego i jego siedlisk w 20 obszarach Natura 2000 w całej Polsce. Do 2023 r. projekt chronił aż 600-700 miejsc lęgowych, wspierając 55% krajowej populacji bociana czarnego, liczba ta stanowi wzrost o ponad 500 miejsc w porównaniu do 193 obszarów chronionych w 2015 r., kiedy tylko 16% krajowych miejsc gniazdowych było objętych ochroną. Na obszarach Natura 2000 strefy chronione wokół obszarów zagnieżdżania obejmują skumulowany obszar o powierzchni ponad 600 000 hektarów. Projekt obejmował także naprawę gniazd, oraz zabezpieczanie drzew gniazdowych przed drapieżnikami. Duży wkład projektu to działania mające na celu ocenę i monitorowanie populacji bocianów. Po raz pierwszy w Polsce wiele szczegółów ekologii przestrzennej młodych bocianów czarnych odkryto dzięki wykorzystaniu loggerów GPS-GSM, w tym informacji o ruchach w obrębie miejsc żerowania, dat migracji, szlakach migracyjnych oraz lokalizacji międzylądowań i zimowisk. W rezultacie bocian czarny jest obecnie jednym z najbardziej intensywnie monitorowanych gatunków w Polsce. Ze względu na typowy leśny bociana czarnego, przeprowadzono również odpowiednie działania w zakresie edukacji i upowszechniania wiedzy o tym gatunku skierowanych do zainteresowanych stron związanych z obszarami leśnymi Natura 2000. Dodatkowo, wykorzystano internetowe forum bocianów czarnych oraz stronę na Facebooku “BocianiMy”, aby zaangażować szersze grupy społeczne, takie jak młodzież, nauczycieli i miłośników ptaków.